Penderecki, Aphex Twin & Greenwood

event-factory była zaangażowana w produkcję Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu z udziałem szefów resortów kultury UE. Odpowiadaliśmy także za organizację koncertów "penderecki & aphex twin" oraz "penderecki & greenwood", które zostały uznane za najważniejsze wydarzenia muzyczne 2011 przez Politykę i TVP Kultura. Niebywały sukces projektu przyniósł kolejne odsłony koncertu penderecki//greenwood: w 2012 roku w londyńskim Barbican Center oraz podczas festiwalu Open’er, a w 2013 w ramach festiwalu Sztuki Współczesnej w Arco we Włoszech.


Agencja event-factory była producentem koncertów „Penderecki, Aphex Twin & Greenwood“ w Hali Stulecia we Wrocławiu. Projekt specjalny, przygotowany na Europejski Kongres Kultury, w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 – UWAGA NA KULTURĘ!, okrzyknięty został jednogłośnie nawajżniejszym z wydarzeń kulturalnych Polskiej Prezydencji w UE. Dyrektorem programowym i kuratorem projektu był Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny Festiwalu Actus Humanus, a także festiwalu Sacrum Profanum, Misteria Paschalia i projektu Opera Rara. Agencja event-factory zajęła się kompleksową organizacją i produkcją koncertów, które miały formę imprez masowych. Była także odpowiedzialna za opracowanie scenariusza realizacyjnego koncertów, projekty oświetlenia, scenografii, a także niezwykłe w swojej ascetycznej formie projekty wizualizacji koncertów!

Podczas dwóch wieczorów na początku września w Hali Stulecia we Wrocławiu spotkali się wybitni artyści ze skrajnie różnych światów: wielki klasyk muzyki współczesnej Krzysztof Penderecki, guru brzmień elektronicznych Aphex Twin oraz gitarzysta legendarnego zespołu Radiohead – Jonny Greenwood. Obie kompozycje, w których wykonaniu wzięły też udział OCTAVA ensemble oraz Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod batutą Marka Mosia, miały światową prapremierę właśnie we Wrocławiu podczas Europejskiego Kongresu Kultury. Stały się jednym z centralnych wydarzeń kulturalnych Polskiej Prezydencji w UE i przyciągnęły do wrocławskiej Hali Stulecia 10-tysięczną publiczność!

Wydarzeniom towarzyszyła zaawansowana technicznie produkcja, wykorzystująca m.in. potężnej mocy system nagłośnienia strefowego, nowoczesne rozwiązania scenograficzne, multimedialne (wizualizacje) i wizualne (show laserowe i świetlne). Realizacja projektu wyznaczyła nowykierunek w przełamywaniu i zacieraniu granic między muzyką klasyczną i ambitną rozrywką. Współpraca Krzysztofa Pendereckiego z Jonnym Greenwoodem i Aphex Twinem, stała się wydarzeniem o skali światowej, komentowanym na całym świecie, jako przedsięwzięcie o unikalnym charakterze, nie mające żadnego odpowiednika w historii.