Iga Świątek i Przyjaciele dla Ukrainy - mecz charytatywny w Tauron Arena Kraków

15 000 widzów w TAURON Arenie Kraków, ponad 1 000 000 kibiców przed telewizorami i wielka sportowa uczta z udziałem Igi Świątek, Agnieszki Radwańskiej, Eliny Svitoliny, Martyna Pawelskiego i Sierhija Stachowskiego oraz wizytą legendy europejskiej piłki Adrija Szewczenki. Wszystko to by pomóc dzieciom poszkodowanym w wyniku wojny w Ukrainie.


15 000 widzów w TAURON Arenie Kraków, ponad 1 000 000 widzów przed telewizorami, 4 światowej sławy tenisistek i tenisistów, 2 rozgrywki meczowe, 2 500 000 złotych uzbieranych na 1 cel: pomoc naszym przyjaciołom z Ukrainy. Mnóstwo emocji, sportowej rywalizacji oraz dobrych ludzi z wielkimi sercami. Tak można podsumować projekt "Iga Świątek i przyjaciele", charytatywny mecz tenisowy, podczas którego zostały zebrane środki na wsparcie dzieci i młodzieży z Ukrainy w czasie wojny. 

Do projektu zostaliśmy zaproszeni przez team Igi Świątek - najlepszej tenisistki świata, od lat zaangażowanej w sprawy społeczne. Na jego czele stała Paulina Wolecka, PR managerka Igi, maksymalnie zaangażowana na każdym etapie realizacji. Na zorganizowanie wydarzenia zespół miał niecałe cztery miesiące, dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży eventowej oraz znajomości rynku, udało się w miesiąc skompletować zespół specjalistów, a następnie stworzyć i zrealizować wydarzenie. Do momentu wykonania projektu na miejscu, nad przygotowaniem planu działania, pracował 8-osobowy team.  Całość prac, poza wizją lokalną w obiekcie, została przeprowadzona w sposób zdalny, za pośrednictwem spotkań online, korespondencji mailowej oraz rozmów telefonicznych. Stworzono w pełni tradycyjny, fizyczny event w sposób praktycznie 100% zdalny. Finalnie przy projekcie pracowało 150 osób.

Wydarzenie miało charakter sportowo-rozrywkowy, w którym wzięli udział najlepsi tenisiści i tenisistki: Iga Świątek, Agnieszka Radwańska, Sergiy Stakhovsky, Martyn Pawelski. Mecz sędziowała Elina Svitolina. Sportowcy rozegrali dwa mecze pokazowe, w pierwszym Iga Świątek zmierzyła się w set singlu z Agnieszką Radwańską. Następnie naprzeciwko siebie zagrały dwa duety -  ukraiński tenisista Serhij Stachowski i Agnieszka Radwańska oraz Iga Świątek iMartyn Pawelski. Pomimo lekkiej formuły wydarzenia, tenisiści zobowiązali się zagrać prawdziwe mecze sportowe. Rozgrywki poprzedził koncert najpopularniejszego zespołu rockowo-folkowego w Polsce Enej oraz Anastazji - wokalistki, która propaguje ukraińską kulturę ludową i gra na bandurze, narodowym instrumencie Ukrainy. Wydarzeniu towarzyszyła atmosfera iście sportowa - było wiele momentów stresu, skupienia, radości, euforii oraz zaangażowania ze strony publiczności.


To pierwszy tego typu projekt sportowo-społeczny na świecie, z którego dochód został przeznaczony na wsparcie dzieci z Ukrainy w czasie wojny. Podstawowym założeniem organizatora było zapewnienie 100% finansowania sponsorskiego na produkcję wydarzenia. Celem równoległym było zebranie jak największej liczby środków w celach charytatywnych, aby w całości sfinansowali wydarzenie i nie przeznaczanie pieniędzy z zakupu biletów-cegiełek (blisko 15 000 sztuk) na potrzeby realizacji wydarzenia. Iga wraz z zespołem organizatorów zdecydowała się na pomoc za pośrednictwem trzech organizacji: oficjalnego funduszu pomocowego Ukrainy United 24, Fundacji Eliny Svitoliny oraz UNICEF Polska.

W wydarzenie zaangażowało się wielu partnerów medialnych, dzięki czemu udało się dotrzeć do ogromnej publiczności. Partnerem eventu był RMF FM, Onet i AMS.  Oprócz osób na widowni widowisko mogli oglądać widzowie TVP 1, TVP Sport, TVP Polonia, TVP Wilno oraz w telewizji litewskiej i albańskiej. Dostępna była również transmisja na stronie www.tvpsport.pl. Przed telewizorami, w kulminacyjnym momencie, zebrało się 1 000 000 widzów, a średnia oglądalność wynosiła 600 000.

Organizacja wydarzenia była dla nas bardzo intensywnym czasem, natomiast zebrana kwota rekompensuje wszelkie niedogodności. Dzięki determinacji członków zespołu udało się zrobić ważne i duże wydarzenie na skalę światową, niosące realną pomoc dla ukraińskich dzieci i młodzieży. Zostało to również docenione przez członków jury prestiżowego konkursu dla branży eventowej MP Power Awards 2023. Nagrodę zdobyliśmy w kategorii "CSR", natomiast zostaliśmy też docenieni i nominowani w kategorii "Wydarzenie sportowe".